مهاجرت به فرانسه از طریق دوره‌های زبان

چکیده: مخاطب این مطلب کسانی هستند که قصد دارند از طریق تحصیل و یا کار به کشورهای فرانسه و یا کانادا مهاجرت کنند و همچنین مدرک زبان فرانسه ندارند. متقاضیان می‌توانند از طریق شرکت در برخی از دوره‌های زبان فرانسوی کشور فرانسه، ویزای دانشجویی دریافت کنند تا علاوه بر دریافت اجازه‌ی اقامت یک الی دو ساله، پس از پایان دوره در کشور فرانسه و یا کانادا مشغول به کار و یا تحصیل شوند. به آیند کوچ نیز در تمام این مراحل همراه متقاضیان خواهد بود.

آنچه لازم است در مورد دوره‌های زبان فرانسه بدانید

در بسیاری از کشورهای جهان، برای اهداف مختلف، دوره‌های متنوع زبان برگزار می‌شود. اما آنچه اهمیت دارد این است که دوره‌های زبان، یکی از بهترین و نسبتاً آسان‌ترین راه‌‌های مهاجرت است. کشور فرانسه نیز نه تنها از این قاعده مستثنی نیست، بلکه دارای شرایط مناسبی برای گذراندن دوره‌های زبان و مهاجرت از این طریق است. بنابراین اگر افراد دوره‌ی صحیح و مناسب زبان را انتخاب کنند، می‌تواند از طریق شرکت در دوره، ویزای دانشجویی دریافت کنند. پس از دریافت ویزای دانشجویی نیز می‌توانند حین دوره مشغول به کار شوند. همچنین پس از پایان دوره ادامه تحصیل دهند و یا کار کنند.

کلیات دوره‌های زبان کشور فرانسه

 • دوره‌های زبان در مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های مختلف بسیاری از شهرهای کشور فرانسه (گاهاً با شرایط متفاوت) برگزار می‌شوند.
 • این دوره‌ها به صورت دولتی و خصوصی برگزار می‌شوند.
 • تمام مؤسساتِ برگزارکننده‌ی دوره‌‌های زبان، دانشجوی بین‌المللی نمی‌پذیرند (متقاضیان ایرانی تنها می‌توانند در مؤسساتی دوره‌ی زبان بخوانند که دانشجوی بین‌المللی می‌پذیرد.)
 • طول دوره‌های زبان از ۴ ماه الی ۲ سال برگزار می‌شوند که به همه‌ی آن‌ها ویزای یکسانی تعلق نمی‌گیرد (البته نگران این موضوع نباشید زیرا در ادامه به تمامی این موارد خواهیم پرداخت)
 • طول دوره با توجه به شرایط متقاضی متغییر است.
 • دوره‌های زبان آزمون ورودی ندارند.
 • ارزش مدرک دوره‌‌های دولتی و خصوصی یکسان است.
 • دوره‌های زبان دولتی دارای ظرفیت محدود هستند و دو بار در سال (سپتامبر و ژانویه) ثبت‌نام می‌کنند.
 • دوره‌های زبان خصوصی هر ماه پذیرش دارند و ظرفیتشان محدود نیست.
 • دوره‌های دولتی ارزان‌تر از دوره‌های خصوصی هستند.
 • زمان نوبت دهی سفارت برای دوره‌های زبان دولتی و خصوصی زیر ۳ ماه است.

ویزای دانشجویی به کدام دوره‌های زبان تعلق می‌گیرد؟

ویزای دانشجویی به دلیل امتیازهای ویژه‌ای که دارد، به تمام دوره‌های زبان تعلق نمی‌گیرد. در ادامه دو پارامتر مهم در خصوص دوره‌ی زبان را ذکر کرده‌ایم که پیش‌نیاز دریافت ویزای دانشجویی است:

 • دوره‌های زبان تمام وقت

  دوره‌های زبان به صورت پاره‌وفت و تمام‌وقت برگزار می‌شوند. تنها دوره‌های زبان تمام وقت شامل ویزای دانشجویی می‌شوند.

 • دوره‌های زبان ۴ ماهه و بیشتر

  طول دوره‌های زبان از ۲ هفته الی ۵۱ هفته است. در صورتیکه دوره‌ی زبان ۴ ماهه و یا بیشتر باشد، به متقاضی ویزای دانشجویی تعلق می‌گیرد.

آنچه لازم است در مورد دوره‌های زبانی که شامل ویزای دانشجویی می‌شوند بدانید

دوره‌های زبان فرانسوی، از سطح A1 تا C2 برنامه‌ریزی شده‌اند. سطح A1 پایه‌ای و ابتدایی‌ترین سطح زبان فرانسوی است و سطح زبان C2 پیشرفته‌ترین سطح زبان فرانسوی است. جدول پایین ویژگی هر یک از دوره‌های دولتی و خصوصی را نشان می‌دهد (لازم به ذکر است که هزینه‌های درج شده در جدول، نسبت به طول دوره، شهر و مؤسسه‌ی انتخاب شده متغییر است):

دوره‌های زبان دولتیدوره‌های زبان خصوصی
سطوح قابل ارائه: A1 تا C1سطوح قابل ارائه: A1 تا C2
شهریه: ۲۱۰۰ الی ۳۰۰۰ یورو در سالشهریه: ۳۰۰۰ الی ۶۰۰۰ یورو در سال
کمک هزینه‌ی خوابگاه دارد.کمک هزینه‌ی خوابگاه دارد.

دریافت ویزای دانشجویی چه اهمیتی دارد؟

با دریافت ویزای دانشجویی افراد می‌توانند از کلیه‌ی خدمات و تسهیلات این ویزا استفاده کنید که در ادامه‌ی این متن به آن پرداخته‌ایم:

۱. اجازه‌ی ۹۶۴ ساعت کار در سال: با داشتن ویزای دانشجویی افراد اجازه‌ی ۹۶۴ ساعت کار در سال (معادل ۲۰ ساعت در هفته)‌ را دارند. لازم به ذکر است که این ساعت قابل افزایش است. مچنین اجازه‌ی کار در طول دوره باعث می‌شوند افراد بتوانند هزینه‌های دوره و زندگی خود را تأمین کنند.

۲. بیمه‌ی دانشجویی: دانشجوی دوره‌ی زبان، با توجه به سن و سایر شرایط می‌تواند از انواع بیمه‌های عمومی و تکمیلی فرانسه استفاده کند.

۳. کمک هزینه‌ی مسکن: با دارا بودن ویزای دانشجویی، صندوق کمک هزینه‌ی خانواده (CAF) ۴۰درصد از هزینه‌ی مسکن دانشجو را پرداخت می‌کند.

۴. کارت حمل و نقل عمومی: داشتن کارت حمل و نقل عمومی می‌تواند به شدت هزینه‌های زندگی در فرانسه را کاهش دهد. خوشبختانه با داشتن ویزای دانشجویی، می‌توانید کارت حمل و نقل عمومی داشته باشید.

۵. افتتاح حساب در اروپا: با امکان افتتاح حساب در فرانسه و سایر کشورهای اروپایی، دانشجو سطح ویژه‌ای از اقامت در فرانسه را تجربه خواهد کرد.

۶. اجازه تردد آزاد در اروپا: دانشجو اجازه‌ی تردد آزاد در کشورهای اروپایی عضو شنگن را دارد.

۷. تمدید یا تبدیل ویزا بدون مراجعت به ایران: در ادامه‌ی این مطلب به تفصیل به این موضوع خواهیم پرداخت.

چه کسانی ویزای دانشجویی دوره زبان را می‌گیرند؟

طبیعتاً افرادی که کلیه‌ی شرایط متقاضیان دوره را دارند، به سهولت و در کمترین زمان ممکن،‌ پذیرش می‌گیرند. بنابراین در ابتدا به شرایط موردنیاز متقاضیان در حالت کلی می‌پردازیم:

متقاضیان ۱۸ الی ۲۲ ساله: داشتن مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی، گواهی تمکن مالی معادل ۱۰ الی ۱۵ هزار یورو (گواهی تمکن می‌تواند به ریال و داخل بانک‌های ایران باشد که معادل آن به مبلغ آزاد یورو محاسبه می‌گردد. همچنین نیازی به گردش مالی نیست)

متقاضیان ۲۲ سال به بالا: داشتن مدرک لیسانس، گواهی تمکن مالی معدل ۱۰ الی ۱۵ هزار یورو (گواهی تمکن می‌تواند به ریال و داخل بانک‌های ایران باشد که معادل آن به مبلغ آزاد یورو محاسبه می‌گردد. همچنین نیازی به گردش مالی نیست)

اما متقاضیانی که شرایط بالا را ندارند و یا گپ تحصیلی دارند می‌توانند ویزای دانشجویی دوره‌های زبان را دریافت کنند؟ بله.
برخی موارد می‌تواند به شانس افراد برای دریافت ویزا کمک کند که عبارتند از:

آشنایی با زبان فرانسه: سطح زبان A2 شانس افراد را افزایش می‌دهد.

رزومه‌ی قوی: فاصله‌ی تحصیلی را می‌توان با کار مرتبط، آموزش‌ها و دوره‌هایی که شخص دیده، خواندن زبان و دوره‌ی سربازی جبران کرد.

سکونت در فرانسه: اگر متقاضی ۳ ماه متوالی در فرانسه سکونت داشته باشد، اطلاع داده می‌شود.

پس از پایان دوره‌ی زبان چه می‌شود؟

اگر پس از پایان دوره موفق به اخذ مدرک B1 و بالاتر نشوید: ویزای شما برای گرفتن مدرک B1 به مدت یک سال تمدید می‌شود.

اگر پس از پایان دوره موفق به اخذ مدرک B1 و بالاتر شوید:

۱. امکان ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه در مقاطع کارشناسی و بالاتر

۲. امکان دریافت ویزای کار از طریق عقد قرارداد کاری با یک شرکت فرانسوی

۳. امکان ادامه‌ی تحصیل در سایر دانشگاه‌های اروپا

۴. امکان مهاجرت به کانادا و اقدام برای استان کبک

۵. امکان اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی ایالت متحده امریکا

به‌آیندکوچ چه کمکی به شما می‌کند؟

احتمالاً شما عزیزانی که تا این سطر آمده‌اید و مطلب ما را خوانده‌اید، اکنون می‌دانید مهاجرت از طریق ویزای دانشجویی انتخابتان برای مهاجرت به فرانسه است یا نه؟ چنانچه این مسیر مهاجرتی را مثبت ارزیابی کرده‌اید و به‌آیندکوچ را نیز همراه خود در این مسیر می‌دانید، کافی‌ست فرم درخواست مشاوره‌ی زیر را تکمیل نمایید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس برقرار کنند. ضمناً اگر در مورد ویزای دوره‌ی زبان سؤالی دارید که در این مطلب پاسخ خود را پیدا نکردید، می‌توانید در فرم زیر سؤال خود را یادداشت نمایید.

فرم درخواست مشاوره